Powrót do Teatry

KAPELA „GROMADKA” 1976 – 1978

STORY

Na samym początku muszę mocno podkreślić,że NIE JA ZAŁOŻYŁEM tę formację. Miałem tylko szczęście być jej aktywnym elementem ( grudzień 1976 – lipiec 1978 ).To był mój początek prawdziwej działalności na niwie kulturalnej.Tu nabrałem pewności siebie i zaraziłem się wirusem teatru. Sam Wrocław, ze swoją niesamowitą atmosferą, działalność w klubie studentów Uniwersytetu Wrocławskiego „INDEX” ( to było gniazdo naszej kapeli ), regularne obcowanie z dokonaniami Teatru Pantomimy Henryka Tomaszewskiego zrobiły swoje.

W „Indexie” spotkałem wspaniałych ludzi o przeróżnych zainteresowaniach i pasjach połączonych chęcią zrobienia czegoś konkretnego. To dzięki nim „zaliczyłem” różne „imprezy”

( obozy w Rzeczce k/Walimia,Pokrzywnej k/Głuchołaz,w schronisku „Chrobry” w Głuchołazach,Czernicy k/Jeleniej Góry,Przesiece k/Jeleniej Góry,Szklarskiej Porębie, Bardzie Śląskim,Pokrzywnicy k/Kędzierzyna Koźla,Soczewce k/Płocka (1976 i 1977), wycieczkę do Grecji, „roboty” w ówczesnym NRD na międzynarodowym „obozie pracy socjalistycznej” pod Lipskiem ) ale to już całkiem inna historia…

Oczywiście czasy były inne i inne problemy. W 1978 r. skończyliśmy studia, pożegnaliśmy się na słynnym Sylwestrze 1978/1979 w Sokolcu k/Walimia w „zimie stulecia” i nasze drogi rozeszły się, ale jeszcze kilkakrotnie udało nam się spotkać (na równie słynnym „krzyżackim” Sylwestrze 1982/83 w Srebrnej Górze ( wszyscy chcieli być Krzyżakami, walczyliśmy o twierdzę i o dwa gatunki wina – tylko te dwa były – „Karolinkę” i „Śnieżynkę” o smakach landrynkowych a mieszkaliśmy w domku o wdzięcznej nazwie „Wacuś”…,na smażonych płotkach u Jurka pod koniec lat 80-tych) i ponownie zaśpiewać nasze „gromadkowe” piosenki już lekko podstarzałymi głosami.

 

EKIPA

Jerzy PIENIĄŻEK

Zbigniew PASIEKA

Ireneusz PAWLUS

Andrzej MAJEWSKI

Ewa SOBOLEWSKA ( później KOBEL )

Andrzej KOBEL ( stale przy nas a raczej przy Ewie… )

 

PREMIERY

Stworzyliśmy dwa programy kabaretowe, w formule kabaretu piosenki ( byliśmy w tym pierwsi, przed „OTTO” !).

Mieliśmy własny „sztrajf” programu i przy niemal każdym naszym występie towarzyszyła nam grupa wiernych fanów a raczej FANEK ( Grażyna, Nela ….).

 

”GROMADKO MOJA – NASZE ŻYCIE” (1977)

”ŻYWOT MIETKA POCZCIWEGO” (1978)

 

Prezentowaliśmy je regularnie we wrocławskich klubach:

”INDEX”

”AORYST” w akademiku ITD

”SZKLANY DOM”

”KAKTUS”

”UL”

”XX-LATKA”

”PANCERNIK”

”BLIŹNIAK”

”PAŁACYK” ( inauguracja roku akademickiego 1978 )

w klubie AWF

 

INNE IMPREZY:

 

PRZEGLĄD KABARETÓW W „T-3″ I „KATAKUMBACH”

JUWENALIA W ŁODZI / OSIEDLE „LUMUMBOWO”, KLUB „PEREŁKA” /

GROMADKA / wieś w jeleniogórskim /

BOLESŁAWIEC

PRUDNIK

NYSA / 11.03.1978 /

OPOLE / akademiki „JAGIENKA” i „ZBYSZKO” /

”REJS ZWYCIĘSTWA” po Odrze ( maj 1978 ) – SIEKIERKI, GŁOGÓW, FRANKFURT